Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Pigtittare 2357177



*

nr 235 7177


Pigtittare

Mahogny


Utrop:

100 kr

Såld:

950 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 april 2003
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/4 09:47:30 1      100 kr
24/4 14:54:20 2      150 kr
25/4 16:08:54 3      300 kr
25/4 21:00:10 4      450 kr
26/4 14:58:18 5      Vinnande bud
28/4 07:46:08 2      550 kr
28/4 07:46:46 2      600 kr
28/4 07:47:09 2      650 kr
28/4 07:47:56 2      700 kr
28/4 07:48:43 2      750 kr
28/4 12:48:46 2      800 kr
28/4 12:49:28 2      850 kr


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel spegel speglar trä
  • 6090 Spegel
    Ek, 148x33 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:13
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:24
  • 6674 Spegel
    förfylld, delvis bemålad, 66x54 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:16




Ladda ner broschyr